Küsi pakkumist Menüü

Palverännutee

 

Vastseliina linnuse Palverännu päev räägib Valge Risti ime ja keskaegsete palverändurite lugu.

Palverännutee ja palverännu traditsiooni tuntumaks tegemiseks korraldab Vastseliina Piiskopilinnus iga aasta septembri alguses, 1353. aasta sügisel linnuse Püha Risti kabelis toimunud imepäraste seletamatute sündmuste tähistamiseks Palverännu päeva. Palverännu päeval saavad külastajad osa traditsioonilisest pidulikust protsessioonist pühakohta, Valge Risti ime legendist ja ettekande vormis põnevatest loengutest.

2017. aasta Palverännu päeval olid Vastsepiina linnuses külas Lagle Parek koos Pirita kloostri sõpradega, kes tutvustasid Pirita – Vana-Vastseliina palverännuteed; filmimees Jaan Kolberg, kelle palverännuteest kõnelev lühifilm andis tee loomisega seotust meeleoluka ülevaate ja luu-uurija Martin Malve, kes rääkis põnevaid lugusid Vastseliina linnuse Palverändurite maja ehituse käigus leitud luukeredest ja nende kunagistest omanikest.

Järgmine Palverännu päev toimub Vastseliina linnuses 8. septembril 2018. Olete teretulnud!

Uudislõiku 2017. aasta 9. septembril toimunud Palverännu päeva kohta saad vaadata siit.

Eesti oma palverännutee toob Pirita kloostrist Vana-Vastseliina pühakohta.

Tänu Pirita kloostri sõpradele on Eestis nüüd päris oma palverännutee.

Palverännutee Pirita kloostrist ja kirikust Vastseliina linnuse keskaegse pühapaigani – Püha Risti kabeli müürijäänusteni – viib rändaja läbi Eesti kultuuriloos oluliste paikade ja rahulike, suurtest maanteedest kõrvale jäävate teeradade ühest paavstliku õnnistuse saanud Maarjamaa pühakohast teise. Palverännuteel käija satub mõisatesse, kabelitesse ja kalmistutele, linnamägedele, muuseumidesse ja muinsuskaitsealadele.

Huvi korral leiad rohkem infot Palverännutee kodulehelt.

Palverännumaja

 

Palverännumaja elamuskeskus tutvustab kõike seda põnevat, mis on seotud keskaegsete palverändurite ja palverännakutega.  Tänu elamuslikule interaktiivsele ekspositsioonile saavad elamuskeskuse külastajad omal nahal kogeda, mida keskaegne palverändur tundis, mida ta kartis ja mida armastas.

Palverännumajas saab tutvuda erinevate keskaegsete pühapaikade ja palverännu sihtkohtadega, millest üks – Põhja-Euroopa kuulsaim – asus just siin, Vastseliina Piiskopilinnuse Püha Risti kabelis, Valge Risti ime toimumispaigas. Oma käega valmistada ja mekkida saab samasugust toitu nagu tehti ja söödi palverändurite peatuspaikades. Saadakse teada, millised ohud ja ahvatlused palverändureid pühal teekonnal varitsesid ning omaenese küljekontide kaudu saab kogeda vahet rikka ja vaese palveränduri magamisaseme vahel.

Kuna rändajad polnud iial ka tõbede eest kaitstud, tutvutakse erinevate keskaegsete raviviiside ja ravivahenditega. Mängida saab keskaegseid lauamänge, millega palverändurid tihti oma peatuskohtades aega surnuks lõid. Lisaks saavad elamuskeskuse külalised osa võtta erinevatest, palverännu teemaga seotud meistrikodadest: valmistada vahast küünlaid, vanal viisil lõigatud sulega kirjutada ja palju muudki.

Palverännumaja ringkäigu lõppedes saab külastada ka päris ehtsat pühakohta – Vastseliina linnuse Püha Risti kabeli asupaika ja sinna patukahetsuse märgiks või soovide täitumiseks küünla jätta.

Palverännumajaga seotud küsimustes võta palun ühendust linnus@vastseliina.ee.

Open in app

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Nõustun