Programmid Piletid Avamisajad Majutus Suvelavastus Menüü

Valge risti ime

 

Vastseliina Piiskopilinnuse

Valge risti ime – 670 aastapäeva tähistamine

 

 

Väga tõenäoliselt sai Maarja kuulutamise päeval, 25. märtsil 1342. aastal vastu “väärusuliste” piiri ehitama hakatud Neitsi Maarja linnuse Frouwenborch’i (hilisema Novum castrum’i, Neuhausen’i, Novõi gorodok’i ja Vastseliina) esimeseks hooneks tornlinnus, milles asus ka keskaegne kuulus pühakoht Püha Risti kabel. Riia peapiiskopi Vromhold de Vifhusen’i kirjeldus 1353. aastal kabelis aset leidnud imest ja sellele järgnenud pimedate, kurtide ja õnnetute haigete tervenemislugudest avaldas paavst Innocentius VI-le sedavõrd suurt muljet, et ta oma 1354. aastal välja antud bullaga andis “kõigile tõeliselt kahetsevatele ja pihtinutele, kes Issanda ülestõusmise ja neljal peamisel neitsi Maarja [pühal] ning risti leidmise ja [risti] ülendamise pühal seda kabelit iga aasta vagalt külastavad, halastavalt ühe aasta ja nelikümmend päeva vabastust neile peale pandud meeleparandustegudest”. Peale paavsti armulikku otsust sai Vastseliina linnuse Püha Risti kabelist kogu Liivimaa populaarseim palverännakute sihtpunkt.

Vastseliina kui pühakoha kuulsus, mis vahepeal aja ja erinevate usupuhastusliikumiste voolus unustusse vajus, on saanud nüüd jälle jõudsalt kasvamas.  Tänu Pirita kloostrile ja Pirita kloostri sõpradele on kaardile märgitud Piritalt Vastseliina kulgev kultuuriajalooline palverännutee, millel kõndijaid – nii palverändureid kui matkahuvilisi – on igal aastal üha arvukamalt.

 

Täpsem ajakava:

10:00 – kogunemine ja 3,5 km pikka palverännu tee läbimine

11:30 – Valge risti ime tutvustamine ja ajalooliste dokumentide ettelugemine linnuse kabelikohal

12:00 – Loeng: Issanda imeteod ei ole uuritavad? (Srk 18, 6) – palveränd ning imede tähtsus ajaloos ja tänapäeval

Aldur Vunk (ajaloolane ja arheoloog) Pärnust

13:00 – Askeetlik palveränduri kõhutäis (5 €)

14:00 – Loeng: Keskaja eliksiiridest ja kloostrimeditsiinist Vatseliina linnuse kontekstis

Kaia-Kaire Hunt, vaimse tervise õde ja Tiibeti meditsiini terapeut.

15:00 – Oikumeeniline jumalateenistuse linnuse kabelikohas

Tartus asuva Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kiriku preester isa Miguel Angel Arata Rosenthal.

 

Leia sellel päeval tee Vastseliina Piiskopilinnusesse ja saagu sinu teekond valge olema!

Open in app

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Nõustun